En temel ve elektronik tasarımlarda sıklıkla kullanılan zamanda elektronik işaretlerin gözlemlenmesi için kullanılan bu en temel cihaz için, C# ile Osiloskop kontrolü nasıl yapılır konusuna değineceğiz.

Diğer cihazlarda olduğu gibi Osiloskop için de seri kanal, HPIB/GPIB, ethernet gibi arayüzler üzerinden kontrol gerçekleştirmek ve otomatik test yazılımları geliştirmek mümkündür. Cihazlar için kontrol arayüzleri konulu makalemizde daha fazla değineceğimiz bu konuyu şimdilik kısa geçiyoruz.

Osiloskopu yönetebilmek, giden gelen komutları sağlıklı bir şekilde ele almak ve alınan cevapları Kullanıcı Arayüzünde grafiğe çizdirerek takip edebilmek için, öncelikle yukarıdaki paragrafta bahsedilen kontrol arayüzlerinden osiloskop a bağlanmak gerekmektedir.

GPIB[board]::primary address[::secondary address][::INSTR] bağlantı kalıbını kullanarak gerçekleştirdiğimiz bağlantı sonrasında, artık hemen her türlü test yazılımı geliştirme imkanına sahip olabiliyoruz.

 

C# ile Osiloskop Kontrolü Neler Yapılabilir?

Osiloskopa ait yatay eksen kontrolü, dikey eksen kontrolü, empedans seçimleri, ekran verisinin transferi,  ölçülen işaretle ilgili çeşitli ölçümler, Vpp, Vp, Vmax, Vmin, Vmean, FFT gibi ölçümler gerçekleştirilebilir

 

 

 

c# ile osiloskop kontrolü

c# ile osiloskop kontrolü