Test ve Ölçüm alanında en gelişmiş teknoloji ve ürünleri üreten Keysight, DSO5000 serisi osiloskoplara yavaş yavaş son vermekte olduğunda, bu osiloskopu kullananlara, DSO5034A osiloskop kontrol ve veri transferi konusunda bilgiler vereceğiz.

LXI altyapısına sahip DSO5034, kolay programlanabilir, 300MHz bandgenişliğine sahip, 4 kanallı bir cihazdır.

Cihaza Bağlanma ve Ayarlar

 

5000 serisi osiloskoplar, USB, LAN ve GPIB olmak üzere 3 adet programlama arayüzüne sahiptir. Cihaz açıldığında, 3 arayüzün hepsi de programlamaya hazır olarak açılmaktadır. Ancak, istenilen haberleşme arayüzü kapatılabilir şekildedir.

Osiloskop Bağlantısı Doğrulama

C# kullanarak hazırladığımız bu örneğimizde, Bağlan Butonuna basarak, cihazımız ile TCPIP protokolü üzerinden bağlantı kuruyoruz ve klasik haberleşme sorgumuzu yaparak, cihazın kimliğini öğreniyoruz.

Osiloskop Kontrol, Veri Transferi ve Temel Kontroller

Time Domain Osiloskop ölçüm sonuçlarınının, TCPIP üzerinden bilgisayara transferi, yatay eksenin kontrolü, dikey eksenin kontrolü gibi temel işlevler bu arayüz üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

 

Veri transfer metodu olarak, en hızlı yöntemler kullanılmış, sadece C# native kütüphaneleri kullanılarak, Agilent IO Libraries, NI MAX gibi ara frameworkler kullanılmamış, böylellikle daha hızlı ve kontrol edilebilir test ve ölçüm altyapısı geliştirilmiştir.

 

Osiloskop kontrol ve veri transferi

Osiloskop kontrol ve veri transferi

DSO5034A 5000 Serisi Osiloskop için, tüm kontrol kütüphaneleri IVI-Temelli olarak mevcut olup, C# ile cihaz sürücüleri geliştirme(C# Instrument Driver Development Course) eğitimleri kapsamında detaylı bir şekilde ele alınmaktadır.

Tasarlanan donanımlarınız için test altyapıları geliştirme, ATE tasarımı, eğitimler, C#, Java, LabView, LabWindows/CVI, Phyton, QT, C++ kullanarak test yazılımları geliştirme, dokümantasyon, askeri standartlarda testler gibi hizmetler için bize ulaşmanız yeterli.