Uzun süredir ara verdiğimiz, test ve ölçüm teknikleri yazılarımıza yeniden başlıyoruz. Bu makalemizin konusu, ülkemizde çoğunlukla az bilinen veya daha çok uzmanlık alanı içeren bir konu olan MIL-STD-461 Askeri standartlarda elektromanyetik uyumluluk EMI-EMC ölçümlerinden olan CS101 – Conducted Susceptibility, Power Leads, 30 Hz to 150 kHz olacaktır.

Bu ölçüm metodu, Test edilen ürünün, güç girişine uygulanan işaretlere karşı dayanımını doğrulamak için uygulanır. CS101 ölçümü, kalibrasyon ve test olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Kalibrasyon ve Test.

MIL-STD-461 CS101 Ölçümünün Amacı Nedir?

MIL-STD-461 CS101 ölçümünün amacı; Kalibrasyon sürecinde elde edilen İşaret Üreteci seviyelerinin, test sürecinde Test Edilen Ürün ün güç girişine uygulanarak, ürünün normal çalışma performansından bir kaybın olup olmadığının gözlemlenmesi olarak özetlenebilir.

CS101 Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

CS101 ölçümü başlamadan önce, cs101 kalibrasyon sürecini tamamlamak ve MIL-STD-461 standardının 5.7.3.4 paragrafında detaylıca anlatılan adımları gerçekleştirmek ve 0.5Ohm direnç üzerinde oluşturulan, işaret üreteci seviye değerlerini kaydetmek gerekmektedir. Bu kalibrasyon sürecini sizler için özetlemeye çalıştık:

  1. MIL-STD-461 Elektromanyetik Uyumluluk Dokümanının 53. sayfasında verilen Figure CS101-3-Kalibrasyon test düzeneği kurulur.
  2. Kalibrasyon için kullanılacak işaret üretecinin frekansı, ölçümün gerçekleştirileceği en düşük frekans olan 30Hz olarak ayarlanır.
  3. İşaret Üreteci’nin çıkışı, CS101-2 de verilen kalibrasyon güç seviyesinin voltaj değerine ulaşana kadar artırılır ve İşaret Üreteci frekans-seviye değeri, kalibrasyon seviyesi olarak kaydedilir.
  4. 2.ve 3. maddede verilen adımlar, tüm frekans aralığı için tekrar edilerek, frkenas-kalibrasyon seviyesi değerleri kaydedilir.

CS101 Ölçümü Nasıl Yapılır?

Gerçekleştirilen kalibrasyon işaretlerinin, Test Edilen Ürünün pozitif güç girişine uygulanması ve Test Edilen Ürünün normal çalışma yeteneklerini yerine getirdiğinin kontrol edilmesi temeline dayanan cs101 ölçümü hakkında detaylı içeriğe, bir sonraki makalemizden ulaşabileceksiniz. Yeni makalemizde, geliştirdiğimiz otomatik test yazılımından da bahsedeceğiz.