Kategori arşivi: Test Yazılımı

Serial Port TextBox – Seri Kanal TextBox Kontrol

Bu yazımızda sizlere custom control olan seri kanal textbox User Kontrol geliştirme aşamalarından bahsedeceğiz

C# da yer alan SerialPort sınıfı, seri kanal haberleşmesi için sıklıkla kullanılan bir sınıftır. Çeşitli projelerde, RS232 haberleşmesi sırasında kullanılan, baudrate, dataBits, parity,… gibi özellikleri ayarlanabilen bu sınıfa ait örnek kullanım aşağıda verilmiştir.

serial port text box
serial port text box

Kullanıcı arayüzünde gerçekleştirilen seçimler ile, bağlantı özellikleri değiştirilerek bağlantı kurulduktan sonra, seri kanal kontrol ve haberleşmesi gerçekleştirilen uygulamalarda, her bir haberleşme özelliği için ayrı bir kontrol kullanmak yerine, SerialPortTextBox isimli bir User Control geliştireceğiz.

seri kanal textbox kullanıcı arayüzü tasarım
seri kanal textbox kullanıcı arayüzü tasarım

Fare’nin orta tuşunun ileri ve geri hareketinde ve klavyenin yukarı/aşağı ok tuşlarına basıldığında, bilgisayarda bulunan Seri Kanallar, seri kanallara ait haberleşme hızları, data rate, start bit gibi özelliklerini değiştirebilen, klavyedeki sağ ve sol ok tuşlarına basıldığında ise bu özellikler arasında gezinebilen bir seri kanal kontrol için textbox tasarlayacağız.

Amacımız, seri kanal haberleşme özellikleri için, tek bir kontrol kullanarak, normalde her bir özellik için ayrı TextBox kullanımının önüne geçerek, projelerde toolboxımıza ekleyebileceğimiz, kolay kullanımlı ve fazla kod yazma/kontrol kullanımının önüne geçen bir seri kanal textbox tasarlamaktır.

Burada, standart TextBox a, spin özelliği ekleyecek, her bir seri kanal özelliğini de “,” ile ayıracağız. Bu amaçla, textbox a ait aşağıdaki event ler içerisinde gerekli düzeltmeleri ve kodlamaları yapacağız.

seri kanal textbox event tasarım
seri kanal textbox event tasarım

Agilent VEE ile Cihaz Kontrolü

Agilent VEE Nedir?

Agilent Vee ile Cihaz Kontrolü ve test yazılımı geliştirme hakkındaki yazımıza başlamadan önce, VEE hakkında kısa bilgiler verelim. 1990 lı yıllarda oratya çıkmaya başlayan ilk ismi ile HP VEE(HP Visual Engineering Environment) olan grafiksel programlama dili, veri akışı temelli(data flow progamming) bir otomatik test geliştirme, veri analizi ve raporlama ortamıdır. Otomatizasyon gerektiren endüstrinin hemen her kolunda özellikle de askeri platformlar için test altyapıları geliştirme alanında sıklıkla kullanılmakta, gerek tasarım doğrulama, gerek üretim testleri gerekse doğrulama-geçerleme faaliyetleri konularında elektronik mühendislerinin tercihi olmaktadır.

Agilent Vee Nerelerde Kullanılır?

 

C/C++/Java/C# gibi Programlama dillerini bilmeye gerek kalmadan, Voltmetreler, osiloskoplar, güç kaynakları, spektrum analizörler, network anlizörler, logic analizörler gibi laboratuvar test cihazlarından hızlı bir şekilde ölçüm ve veri alınması, işlenmesi ve alınan verilerin sonrasında analiz edilmesi için sıklıkla kullanılmaktadır.

Agilent Vee ile Cihaz Kontrolü Nasıl Yapılır?

Agilent Vee ile Cihaz kontrolü, Direct IO, VXI Plug&Play driver, Panel Driver gibi cihaz kütüphanelerini kullanarak kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. Direct IO haricindeki diğer iki yöntem ile, herhangi bir komut seti ve kütüphanesi kullanmadan cihazlarla haberleşilebilirken, Direct IO ile, test tasarımcısı kendi kütüphanelerini kendisi oluşturabilmekte ve cihaz ile daha karmaşık ve tüm kontrolü elinde bulunduran bir test yazılımı tasarlayabilmektedir.

Agilent Vee ile Cihaz Kontrolü
Agilent Vee ile Cihaz Kontrolü

Seri Kanal başta olmak üzere, GPIB, USB, Ethernet, VXI-11, SOCKET gibi haberleşme arayüzleri kullanarak, Keysight Vee ile cihazlarla haberleşebilir, otomatik test altyapıları geliştirebilirsiniz.

Bu amaçla, HP VEE, Agilent VEE veya Keysight VEE eğitimi derslerimize katılabilir, otomatik test altyapıları, test yazılımı geliştirme ve dokümantasyonu konularında danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

C# ile cihaz kontrolü hakkındaki yazımızı okudunuz mu?