Elektronik Laboratuvarlarda sıklıkla kullanılan cihazların hemen hepsinde seri kanal haberleşme arayüzü mevcuttur. Genellikle otomasyon amaçlı kullanılan bu veri yolunun kullanımı ve detaylara Laboratuvar cihazları için kontrol arayüzleri makale serimizin ilki olan bu yazımızda bulacaksınız.

Seri Kanal Nedir?

Seri Kanal, uzun yıllardan beri bilgisayarların üzerinde entegre olarak bulunan en temel haberleşme kanallarından birisidir. Yeni bilgisayarlarda artık yerini USB-Seri Kanal çeviriciye bırakan seri kanal arayüzü, modem, laboratuvar cihazları, ürüne özel tasarlanan elektronik kartlarda bulunan debug arayüzleri gibi alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Seri Kanal ismi, tüm verinin serileştirilerek, her bir gönderimde 1-byte lık verinin gönderilmesi mantığına dayanan bir yapıya sahip olmasından gelmektedir.

 

Test ve Otomasyon İçin Seri Kanal

9-pin veya 25-pin lik yapıya sahip Seri Kanal haberleşme arayüzü, test ve otomasyon için de sıklıkla kullanılmaktadır. Bu amaçla C#, Java, Keysight VEE, LabView, LabWindows/CVI, Python gibi geliştirme ortamları ile birlikte kullanım alanı bulmaktadır.

Laboratuvar Cihazları için Kontrol Arayüzleri-Seri Kanal

Cihaz kontrolü için Seri Kanal

Gelişmiş Seri Kanal uygulamaları, seri kanal ile cihaz kontrolü ve veri transferi gibi konularda eğitim kategorimize göz atabilir, aklınıza takılan sorular için bizleri arayabilirsiniz.